Večnost govori

Večnost govori: Kobni 11. septembar

Godine 1973. Jugoslavija je iskusila jednu od najtežih avionskih nesreća u njenoj istoriji. Tog 11. septembra JAT-ova karavela (Sud Aviation SE-210 Caravelle 6-N) udarila je u planinu Maganik u Crnoj Gori i odnela živote 35 putnika i 6 članova posade.

Nesreća se dogodila na nadmorskoj visini od 2.114 metara kod vrha Babin zub. Na nedostupnoj litici i danas vise delovi aviona, a visoko na steni se još vide crni tragovi eksplozije. Jatov avion je leteo iz Skoplja za Podgoricu (tadašnji Titograd), a njime je upravljao iskusni pilot Živojin Žika Maglić. U trenutku kada je avion nadletao Mojkovac, u tom mestu nije radio tzv. radio-far, pa se u komunikaciju sa pilotom uključila kontrola leta u Golubovcima, jer je bilo vreme za početak sletanja. Nažalost, u 10 časova i 21 minut veza sa avionom je izgubljena.

Uzrok nesreće i povod za ovu priču

Istraga je utvrdila da je pilot Maglić kobni vrh Babin zub, koji je bio obavijen maglom, video u poslednjem trenutku i da je pokušao da podigne avion. Karavela je udarila u liticu repom, nakon čega se usled eksplozije raspala. Spasioci su već na kilometar i po od Babinog zuba pronalazili delove tela nastradalih, komade aviona, odeću, sedišta. Od poginulih, jedino je telo stjuarda Žarka Boškovića bilo čitavo. Dan posle nesreće pronađena je crna kutija. Zabeležen je razgovor pilota Maglića sa kontrolom leta u Podgorici, prilikom čega je nakon uputstava koje je dobio, pilot Maglić kazao: “Dobro vidim. OK.”

Identifikacija poginulih trajala je 10 dana, ali je identifikovano svega 26 tela. Njih su sahranile porodice, dok su ostaci ostalih putnika i članova posade pokopani u zajedničkoj grobnici na podgoričkom groblju Čepurci. Povod da istražimo i podelimo sa vama ovu priču dalo nam je grobno mesto pilota Žike Maglića, koje se nalazi na Zemunskom groblju u Beogradu. Naišavši na bistu ovog iskusnog i tragično nastradalog pilota, zapitali smo se za njegovu sudbinu i evo priče. Na Zemunskom groblju je, pored pilota, sahranjena i perser-stjuardesa na ovom letu Jasmina Narandžić, inače student likovne umetnosti.

Spisak poginulih

Trideset godina nakon nesreće, Miodrag Botić, potpredsednik Sportskog društva “JAT erlajnza” postavio je na mesto nesreće prohromsku ploču sa imenima 41 tragično nastradale osobe. Na ploči su zapisana imena:

  1. Ljubo Kujundžić
  2. Đorđi Cveevski
  3. Dragoljub Dubak
  4. Petar Trpanoski
  5. Nikola Georgijevski
  6. Nikola Malenkov
  7. Marija Malenkova
  8. Biljana Malenkova
  9. Azra Kurt
  10. Sande Peovski
  11. Stojan Pavlovski
  12. Risto Manojlov
  13. Zore Mitrovski
  14. Kosta Bojković
  15. Živko Kolevski
  16. Dušan Adamovski
  17. Marko Delovski
  18. Krstinka Trajčevska
  19. Marika Biserska
  20. Marta Ivanovska
  21. Drago Ivanovski
  22. Kiro Jančevski
  23. Lidija Belčevska
  24. Božidar Marković
  25. Mirjana Milačić
  26. Hasan Asani
  27. Ajša Asani
  28. Afrim Asani
  29. Stojče Stojmirovski
  30. Ahmed Đemazi
  31. Abazi Kadri
  32. Duško Ljubnić
  33. Sretanka Bojanović
  34. Sami Šasivari
  35. Zarija Dragović
  36. Živojin Maglić, kapetan
  37. Nikola Vojvodić, drugi pilot
  38. Karel Bizjak, pilot navigator
  39. Jasmina Narandžić, perser-stjuardesa
  40. Biljana Marjanović, stjuardesa
  41. Žarko Bošković, stjuard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *